A thin uniform rod has mass 1.2 kg and length 4 m. Find its moment of inertia. By Anant Sir #physics

A thin uniform rod has mass 1.2 kg and length 4 m. Find its moment of inertia. By Anant Sir #physics

#education #science #physics A thin uniform rod has mass 1.2 kg and length 4 m. Find its moment of inertia and radius of gyration about a transverse axis passing through its mid-point. Solution: Data: M = 1.2kg L = 4 m Moment of inertia, I = (M * L ^ 2)/12 = (1.2 * (4) ^ 2)/12 = 1.6kg * m ^ 2 k = sqrt(I/M) = sqrt(1.6/1.2) = sqrt(4/3) = 2/(sqrt(3)) = 1.155m k = L/ (2sqrt(3)) = 4/(2sqrt(3)) = (2sqrt(3))/3 = (2 * 1.732)/3 = 3.464/3 =1.1546 cong 1.155m By Anant kausale Sir